środa, 12 października 2011

Sighişoara

Sighişoara to małe rumuńskie miasteczko położone w Siedmiogrodzie, regionie który wszyscy pewnie znacie pod jego rumuńską nazwą - Transilvania. Jest wyjątkowo popularne wśród turystów, gdyż posiada świetnie zachowane Stare Miasto pełniące niegdyś funkcję cytadeli.


2
16
3
1
9
4
Turnul cu Ceas, czyli Wieża Zegarowa. Wybudowana w XIV wieku, w XVII umieszczono w niej zegar, który odmierza czas nieprzerwanie aż do dziś. Oprócz zegara znajdują się tam również figurki zmieniające się w zależności od pory dnia i dnia tygodnia.

6
5
7
Sighisoara ma jeszcze inny powód do sławy: tutaj urodził się Vlad Tepes, pierwowzór Draculi.

10
8
Mieszkańcy oczywiście skwapliwie korzystają ze sławy, jaką przynosi im słynny wampir: praktycznie każda pamiątka jaką można zakupić w Sighisoarze dotyczy właśnie jego. Na zdjęciu po lewej: restauracja w niegdysiejszym domu Draculi, po prawej: Dracula we własnej osobie spacerujący uliczkami Starego Miasta (;

11
13
12
Drewniane schody wybudowane w 1642 roku. Miały chronić przed śniegiem i deszczem chodzące do położonej na wzgórzu szkoły, pierwotnie posiadały 300 stopni, jednak po roku 1849 ich liczba została zredukowana do 175.

14
15

2 komentarze: